Metodika Nikola Tesla Centrum
Autorom Metodiky NTC je neuroendo-krinológ Dr. Ranko Rajović, ktorý je od roku 2002 členom Medzinárodného výboru Mensa pre nadané deti a v rokoch 2010 – 2012 bol jej prezidentom. Spolupracuje s UNICEF pričom Metodika NTC sa v súčasnosti implementuje v 14 krajinách sveta. Pôvodne bola vytvorená pre prácu s intelektuálne nadanými deťmi, prax však ukázala, že je vhodná pre všetkých, ktorí majú záujem rozvíjať všestranné nadanie detí a mládeže a predchádzať tým potencionálnym vzdelávaco-výchovným problémom v školskom prostredí.
Cieľom Metodiky NTC je zlepšenie funkčného myslenia. Na rozdiel od tradičného reprodukčného prístupu založeného na opakovaní faktov, funkčné myslenie znamená schopnosť chápať a využívať už dosiahnuté vedomosti pri riešení nových problémových situácií.
Pri funkčnom myslení vzniká väčší počet prepojení mozgových buniek (synapsií) a zlepšujú sa intelektuálne schopnosti dieťaťa. Aktuálne výskumy preukázali, že logické myslenie a rýchle riešenie problémových úloh sa dá trénovať. Funkčné myslenie evokuje prirodzený záujem a zvedavosť dieťaťa prostredníctvom zaujímavých úloh a hier. Myseľ dieťaťa sa tak popritom neustále zdokonaľuje.
Implementácia vzdelávacieho programu NTC prináša:
- Rozvíjanie rozumovej schopnosti dieťaťa.
- Prevenciu narušenej schopnosti koncentrácie a nedostatku pozornosti, ktoré sa môžu prejavovať v škole (dyslexia).
- Rozvoj koordinácie pohybu a motoriky.
- Rozvoj rýchleho rozmýšľania a argumentácie (funkčné myslenie).
- Zvýšenie počtu neurónových prepojení a s pomocou špecifických cvičení aj mozgovej kapacity spracúvajúcej informácie.
- Metodika NTC je prínosom pre každé dieťa a zároveň je dôležitá pre vzdelávanie nadaných detí pri rozvoji talentu.
Tréning je založený na poznatkoch neurologického výskumu mozgu pričom kombinuje rôzne techniky motorických cvičení, rozvoja abstraktného myslenia a asociácií. Metodika NTC na to využíva vedecky a medicínsky overené postupy a rôznorodosť podnetov s cieľom zvýšiť tvorbu nových spojení (synapsií) medzi neurónmi.
![]() |
![]() |
![]() |
Záznam z prednášky Dr. Rajovica v Sarajeve z roku 2012 |
||